Przeczytaj dlaczego "szkolenie owczarka "może Ci się NIE udać?

– Jakich błędów unikać podczas szkolenia owczarków niemieckich? –

Powiedzmy, że uczysz swojego psa komendy ‘leżeć. Stajesz przed swoim psem, pokazujesz mu ręką gest w kierunku ziemi – tak jakbyś w machnął ręką od swojego ramienia do kolana. Przy tym wszystkim mówisz oczywiście komendę ‘LEŻEĆ’ i automatycznie pochylasz się lekko do przodu ‘no bo przecież chciałeś aby pies zobaczył jak nisko machasz ręką w dół, bo przecież chodzi o to żeby pies się położył’. Tylko wiesz w czym tutaj jest problem – problem jest taki, że robisz te wszystkie 3 rzeczy na raz, czyli wypowiadasz komendę ‘leżeć’, machasz ręką aby pokazać psu o co Ci chodzi i pochylasz się nad psem bo chcesz pokazać mu, ze właśnie o leżenie Ci chodzi. PIES PODCZAS TAKIEGO SZKOLENIA ZAPAMIĘTA PRAWDOPODOBNIE TO, ŻE SIĘ NAD NIM POCHYLAŁEŚ I MACHAŁEŚ RĘKĄ. GDY ZA JAKIŚ CZAS STOJĄC PROSTO POWIESZ TYLKO ‘LEŻEĆ’ TO PIES NIE ZAREAGUJE, BO ON W OGÓLE NIE SKOJARZYŁ TEGO SŁOWA Z MOMENTEM KŁADZENIA SIĘ NA ZIEMII. Gdy stoisz innym razem za psem ( a nie przed nim ) i masz zajęte ręce, to wypowiesz tylko komendę a nie wykonasz gestu machania ręką w dół i nie pochylisz się do przodu tak jak robiłeś to podczas pierwszych lekcji nauki komendy ‘leżeć’.
Gdy stoisz za psem, on nie widzi Twojej mowy ciała i musi zareagować jedynie na usłyszane słowo – będzie to dla wielu psów niemożliwe do wykonania, bo w zły sposób uczyły się komend i nie nauczyły się słuchać, tylko nauczyły się wykonywać komendy gdy stoją przodem do Ciebie i widzą cała Twoja mowę ciała i gesty.


JEŚLI JESTEŚ Z CENTRUM POLSKI TO POLECAM SZKOLENIE OWCZARKÓW NIEMIECKICH W SZKOLE DLA PSÓW:
WWW.SZKOLA-DOBERMAN.PL

"Aby udało Ci się porozumieć z psem i aby nauczyć go różnorakich komend musisz poznać psią psychikę i proces uczenia się u psów. Nie potrzebujesz wielu lat studiów aby to opanować, wystarczy tak naprawdę kilka lekcji z instruktorem abyś poznał zasadnicze metody pracy z psem i abyś zaczął lepiej komunikować swojemu psu o co Ci chodzi."